Assalomu alaykum - Pokiston Evropaga Ruminiya orqali dengiz yo'lini o'rganmoqda, bu esa uning ko'k iqtisodiyotini rivojlantirishga yordam beradi.
Assalamualaikum - Pokiston va Ruminiya Qora dengizidagi Karachi porti bilan Konstantsiya porti o'rtasida dengiz aloqasini yaratishga qaror qilmoqda, bu Pokistonning ko'k iqtisodiyotini oshirishga va Yevropa bozorlariga savdo kirish imkoniyatlarini ochishga yordam beradi.
Karachi: Pokistonning dengiz sektori hozirda YAIMning bir foizidan kamini tashkil etadi, lekin bu mamlakatning mintaqada sanoat va savdo markaziga aylanishi uchun uzoq muddatli rejalari uchun muhim deb hisoblanadi. Hukumat 2047 yilga kelib faol portlar sonini uchdan oltiga oshirishni rejalashtirgan, Karachi, Port Qasim va Gvadarni yangi yuk tashish va logistika yo'llarining asosiy markazlari sifatida saqlamoqda, ularni O’rta Sharq, Markaziy Osiyo, Sharqiy Yevropa va Afrikaga bog'lashi kutilmoqda.
Konstantsiya porti, Qora dengizdagi eng katta portlardan biri, Duno daryosi koridori orqali Markaziy va Sharqiy Yevropaga to'g'ridan-to'g'ri bog'langan, bu Pokiston eksportlari uchun Yevropa bozorlariga yetib borishning yangi yo'lini taklif qilishi mumkin.
Karachida Federal Dengiz Ishlari vaziri Muhammad Junaid Anwar Chaudhry va Ruminiya elchisi Dr. Dan Stoenescu o'rtasida muloqot bo‘lib o‘tdi. Karachi Port Trustning vaqtinchalik raisi Admiral Atiq-ur-Rehman ham ishtirok etgan.
Chaudhry Pokiston global dengiz savdosida katta rol o'ynamoqchi ekanini va mintaqada aloqalarni mustahkamlash Ruminiya bilan savdoni diversifikatsiyalashga yordam berishi mumkinligini aytdi. U hozirgi portlarning 2047 yilga kelib sig‘imini to‘ldirishi mumkinligini ogohlantirdi va yangi infratuzilma va xalqaro hamkorlik zarurligini ta'kidladi.
Ikkala tomon ham o'qitish, raqamli port tizimlari, atrof-muhitni boshqarish va qobiliyat oshirish kabi sohalarda hamkorlik haqida gaplashdilar. Chaudhry zamonaviy port tizimlarini boshqarish uchun malakali ishchi kuchini rivojlantirish muhimligini ta'kidladi, bu Pokistonning modernizatsiya sa'y-harakatlarining bir qismi sifatida.
Ikkala mamlakat iqtisodiy, ta'lim va madaniyat sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishga kelishib oldilar, bu esa o'sib borayotgan sheriklikni ko'rsatadi. Elchi Stoenescu Pokiston eksportlarini maqtadi va Ruminiyaning sport tovarlari, jarrohlik asboblari va qishloq xo'jaligi mahsulotlarini import qilishga qiziqishini eslatdi, dengiz hamkorligini mintaqaviy integratsiyani va umumiy farovonlikni oshirishning amaliy yo‘li deb atadi.
JazakAllah khair o'qiganingiz uchun - agar bu rejalarning amalga oshishi kutilsa, ko'proq ish o‘rinlari va savdo uchun umidli belgilar.