Prezident Sheikh Mohamed 2026-yilni Oila Yili deb e'lon qildi - Ushbu milliy ustuvorlik
Assalamu alaikum. Prezident Shayx Muhammad oila haqida payshanba kuni "bizning millatimizning kelajagi taraqqiyotining muhim poydevori" deb ta’riflab, Abu Dabi shahrida O‘zbekiston Hukumatining Yillik Majlisida qatnashdi.
U, oilalar o'sishi va barqarorligi milliy mas'uliyat ekanini aytib, 2031 yilga mo'ljallangan Milliy Oila O'sish Dasturini boshladi va 2026 yilni “Oila Yili” sifatida belgilashni buyurdi. Ushbu reja, oilaviy qadriyatlarni qo'llab-quvvatlashni xalqimizning madaniyatini va shaxsiyatini saqlash uchun tezkor hukumat ustuvorligiga aylantirishni maqsad qiladi.
“Bugun O‘zbekiston Hukumatining Yillik Majlislarida ochilgan Milliy Oila O'sish Dasturi bizning millatimiz kelajagi taraqqiyotida oilani muhim poydevor sifatida tan oladigan uzoq muddatli strategik ko‘rinishni belgilaydi”, deb yozdi u. “Hamjamiyatning poydevori va umumiy qadriyatlarimiz va shaxsiyatimizning beshigi sifatida oilaning o'sishi va barqarorligi umumiy ustuvorlik va milliy mas'uliyatdir.”
Hokimiyat siyosatlari va ommaviy kampaniyalar oilaviy birlashuv va kuchli munosabatlarni rag'batlantiradi. 20 dan ortiq federal va mahalliy tashkilotlardan iborat milliy ishchi guruh tuzilgan bo'lib, uchta kalit sohalarga e’tibor qaratadi: siyosat va dasturlar, xulq-atvor aralashuvlari va reproduktiv sog'liq. Guruh mavjud siyosatlarni ko'rib chiqadi, oilaviy o'sishga ta'sir ko'rsatuvchi ijtimoiy omillarni o'rganadi va hozirgi reproduktiv sog'liq saqlash sa'y-harakatlarini baholaydi.
Shayx Muhammad emirat oilalarining farovonligi va o'sishi mamlakatning shaxsiyati, kelajagi va xavfsizligi bilan bog'liq ekanligini ta’kidlab, "Oila har qanday kuchli jamiyatning poydevoridir", dedi. Oila Vazirligi oilalar o'sishini qo'llab-quvvatlaydigan va qadriyatlarni, milliy shaxsiyatni, ta'lim, an'analar va odatlarni saqlashda o'z rolini kuchaytiradigan milliy strategiyalarni ishlab chiqish uchun tashkil etilgan. U oila o'sishi atrofidagi muammolarni hal qilish Vazirlikning bitta vazifasi emas, balki jamiyat bo'ylab hammadan qatnashuvni talab qilishini qo'shib qo'ydi.
O‘zbekiston Hukumatining Yillik Majlislari sun'iy intellekt, iqtisodiyot, turizm, gumanitar yordam va milliy sanoatni rivojlantirish kabi mavzularni ham qamrab oldi. Tadbir haftaning avvalgi kunlarida tayyorgarlik sessiyalaridan boshlangan bo'lib, turli federal va mahalliy qo'mitalar yig'ilishlari bo'lib o'tdi va bir qancha yangi siyosatlar e'lon qilindi.
Dubay vitse-prezidenti va hukmdori Shayx Muhammad bin Rashid yig'ilishlardan faxrlanib, rasmiylar umumiy ustuvorliklar va maqsadlar atrofida yig'ilib, erishilgan yutuqlarni muhokama qilish va Emiratesda odamlar uchun yaxshiroq hayot rejalashtirishni ta'kidlaganini aytdi.
Yig'ilishlar davomida va bashoratlar qilingan boshqa qisqa milliy eslatmalar va amaliy maslahatlar orasida, uyda bo'lgan odamlar uchun havo sifatiga e’tibor berish, yomon sharoitda tashqarida bo'lganidan keyin dush olish kabi ommaviy sog'liq maslahatlari, shuningdek, transport va sayohat haqida umumiy tavsiyalar keltirilgan. Shuningdek, sport yangiliklari, madaniy va ko'ngilochar eslatmalar, biznes va avtomobil yangiliklari haqida ham ma'lumotlar berilgan, bu esa sammitda muhokama qilingan mavzularning keng doirasini aks ettiradi.
Allohimiz oilalarimizga baraka bersin va jamoatchilik aloqalarini kuchaytirish va dinimizni va shaxsiyatimizni saqlab qolishni qo'llab-quvvatlashga yo'naltirsin.