Qozog'iston Abrahim kelishuvidan joy olishi - bu Isroil bilan aloqalarning davom etishi, deydi hukumat.
Assalamu alaikum - Qozog‘iston, 1992 yilda Isroil bilan diplomatik aloqalar o‘rnatgan birinchi davlat sifatida, "Abraham kelishuvlari" deb nomlangan kelishuvlarga qo‘shilishiga qaror qildi va bu yondashuvni tashqi siyosatidagi tabiiy qadam deb atadi.
Bu e'lon AQSh va Markaziy Osiyo liderlari o‘rtasidagi uchrashuvdan oldin bo‘lib o‘tdi. Qozog‘iston hukumati bu a'zolikni muloqot, o‘zaro hurmat va mintaqaviy barqarorlikka qaratilgan e'tibori bilan mos kelishini ta’kidlagan.
Oldinroq bir AQSh elchisi boshqa bir davlatning normalizatsiya kelishuvlariga qo‘shilishini tilga olgandi va so‘ngroq Qozog‘iston nomi keltirildi. Qozog‘iston va Isroil o‘rtasidagi uzoq muddatli munosabatlarning aniq oqibatlari to‘liq tushunish mumkin emas - bu ikki davlat 1991 yildan so‘ng mustaqil bo‘lgandan beri rasman bog‘langan, shuningdek, 2016 yilda Isroil Bosh vazirining tashrifini qabul qilgan bir necha ikki tomonlama kelishuvlarni imzolagan.
Kuzatuvchilar vaqt va joy Qozog‘iston prezidenti va AQShga tashrif bilan bog‘liq ekanini va AQSh bilan aloqalarni chuqurlashtirish uchun olib borilayotgan harakatlar bilan mos kelishini ta’kidlamoqda, shu jumladan, muhim mineralslarga oid yaqin kunlarda tuzilgan hamkorlik kelishuvini.
Abraham kelishuvlari Donald Trump prezidentligi davrida birinchi marotaba kelishuvga erishilib, BAA, Bahrain va Marokash kabi mamlakatlarni Isroil bilan rasmiy aloqalarga kiritdi. Qo‘llab-quvvatlovchilar bu kelishuvlar diplomatik va iqtisodiy hamkorlikni kengaytiradi, detraktorlari esa ular Isroil-Palestin mojarosini yoki palestinliklar bilan bog‘liq kengroq muammolarni hal etmaganini ta'kidlaydilar.
Mintaqada davom etayotgan keskinlik va zo‘ravonliklarga qaramay, normalizatsiya kelishuvlari saqlanib qolmoqda va ba'zi tomonlar ko‘proq mamlakatlarni qo‘shilishga undaydi, boshqalari esa palestinliklarning huquqlarini hal etuvchi yechim kerakligini ta’kidlamoqda.
Alloh yetakchilarga adolat, tinchlik va barcha mintaqa aholisiga xavfsizlik keltiradigan qarorlar qabul qilishda yo‘l ko‘rsin.