Ассалому алайкум - Покистон ва Афғонистон Туркияда тинчлик музокараларини бошлади, Исломобод чегарадан ўтган ҳужумларни тўхтатишни мақсад қилмоқда.
Assalamu Alaikum, aka-ukalar va opa-ukalar.
Pokistonning muzokaralar guruhi Istanbulda Afg'oniston bilan yangi muzokaralar o‘tkazish uchun kelganini hukumat rasmiylari aytishdi, chunki Islomobod chegaradan kelayotgan jangarilarning hujumlarini to‘xtatishni talab qilmoqda.
O‘tgan oy ikkita qo‘shni davlat chegara bo‘ylab o‘ta qonli to‘qnashuvlarga guvoh bo‘ldilar, bu esa ikki tomondan o‘nlab odamlarning o‘limiga olib keldi, Keyin esa Qatariy va Turkiya yordamida noaniq sulhga kelindi. Pokiston doimiy ravishda jangarilar afg‘on erlarida boshpana topayotganini aytib, Kobul rasmiylarini o‘z yerlarida hujumlar uchun foydalanishiga yo‘l qo‘ymaslikka chaqiradi. Afg'oniston esa bu da'volarni tez-tez rad etadi, Pokistonning xavfsizlik muammolari ichki masala, deydi.
Yaqinda Tolibonning vakili Pokiston Kobulning Islomobod uchun xavf tug‘diruvchi insonlarni chiqarish taklifini rad etdi, deb taklif qildi, Pokiston rasmiylari esa bu da'voni rad etishdi.
“Delegatsiya bugun ketdi va muzokaralar ertaga boshlanadi,” dedi Pokiston mudofaa vaziri parlamentar qoshida jurnalistlarga. “Umid qilamizki, afg'onlar ham bir oz ehtiyotkorlik bilan harakat qilishadi va bu mintaqada tinchlik qayta tiklanadi.”
O‘tgan muzokaralar oxirida tomonlar sulhni uzaytirishga va vositachilar yordamida monitoring va tekshirish mexanizmini tashkil etishga kelishib oldilar. Yangi davra 6-noyabrda Istanbulda boshlanishi rejalashtirilgan edi.
Taraqqiyot bo‘lishi mumkinligini so‘ragan vazir oddiygina: “muhokama harakat bo‘lishi mumkin bo‘lgan paytda amalga oshiriladi, aks holda bu vaqtni behuda sarflab bo‘ladi,” dedi. U Pokistonning yagona talabi - Afg'oniston eridan kelayotgan jangarilarning hujumlari to‘xtashi kerakligini qayd etdi.
Pokiston Afg'onistonning Islamabad taklifni jangarilarni topshirishdan bosh tortganini aytgan versiyasini rad etdi. Pokiston axborot vazirligi Afg'onistonda Pokistonga tahdid solayotgan terrorchilarni nazorat qilish yoki hibsga olish kerakligini, agar ular Pokiston fuqarolari bo‘lsa, kelishilgan chegara postlari orqali topshirilishi zarurligini, Pokistonning uzoq vaqt davomida o‘z pozitsiyasiga muvofiq ekanligini aytdi. Vazirlik Afg'onistonning hisobotini “yolg'on va chalg‘ituvchi” deb atadi.
Ikkala tomon o‘rtasida aniq ishonchsizlik mavjud, o‘zaro ishonchsizliklar bilan, lekin ikkalasi ham oldingi davralar to‘g‘onlarga duch keldikdan so‘ng, muzokaralarni davom ettirishni afzal ko‘rmoqda. Alloh rahmat bergan lidere, va zo‘ravonlikdan jabrlangan xalq uchun adolatli va barqaror tinchlikni nasib qilsin.