Falastinlik yordamchilari yordam to’silib qolganligi sababli G'azodagi sharoitlarning ‘katta falokat’ ekanligini ogohlantirmoqda.
Ассаламу алайкум - Фаластин китоблари ёрдамчилар Газа ҳолатининг “катастрофик” даражада қолаётгани ҳақида сигнал бермоқда, чунки тўхтатиш остида келишилган кўплаб гуманитар ёрдамлар кирмаяпти.
Тўхташ бошланганидан икки ҳафта ўтгач, Газага кириш учун мўлжалланган ёрдам машиналарининг фақат кичик қисми ҳақиқатан ҳам етгандек. Ёрдам гуруҳлари фаластин оилалари етишириш учун етарарли озиқ-овқат ва асосий буюмларни топишда мушкулатларга дуч келаётганини айтишаётган. Газада фаолият кўрсатаётган жуда кўп ташкилотлар мақомотдан гуманитар ёрдамларни эркин олиб киришини талаб қилмоқда, чунки кўп сынмок маҳсулотлари умидсизлик билан қайтарилади ва янги ННТ рўйхатга олиш жараёни юкларни олиб киришни кечиктиряпти.
“Тўхташ бошланганида Газада ёрдамлар билан тўлиб кетади деб кутгандик, аммо кўраётганимиз бу эмас,” деди Оксфамда Фаластин сиёсати бўйича ишлаётган Бушра Халидий.
Тўхташнинг биринчи 10 кун давомида, келишув бўйича чақирилган тахминан 6,600 автобусдан камини 1,000 дан оз ёрдам автобуси Газага кирди. 10 октябрдан 21 октябргача, халқаро ННТлардан 99 ва БМТ агентликларидан олтита ёрдам таклифлари рад этилди. Бу одамларга жадал ёрдамга муҳтож бўлган палаткалар, ёпиштириш, майда овқат, дори-дармон ва болалар учун кийимлар етиб боришини тўхтатди.
Дейр Ал-Балаҳдан Фаластин нон-фармо ташкилоти PARC дан Баҳо Зақут айтди, савдода нархлар жуда юқори ва болалар, аёллар ва бошқа осон дуч келадиган гуруҳлар учун минимал озиқ-овқат талабларини қондирмайди. У шунга қўшди, Газадаги уйларнинг 90 фоизидан кўпини ёки бузилиб ёпишган, шунинг учун кўп оилалар оғир вазиятдаги вақтинчалик панжараларда яшаяпти, ва қиш келаётгани билан палатка ва ёпиштирмаларни олиб кириш тўсилаяпти.
“Газа ҳудудида холат катастрофик ҳолда бўлиб қоляпти,” деди у. “Тўхташ бошланганидан икки ҳафта ўтганиҳо жуда муҳим маҳсулотларга кириш ҳали ҳам бэдағланмоқда.”
ActionAid Палестинадаги мамлакат директори Жамил Савалмех, тўхташ ва ёрдамларни тўсиш давом этмоқда, бу эса одамларнинг ҳаётини олиб қўйишга олиб келаётганини айтди. У халқаро жамиятни фаластинликларга ёрдамларни ва тазалакларини олиб кириш учун бошқаришини талаб қилди.
“Тўхташ келишуви бўлгани билан, тиш щёткасини ёки ошқозонларга ёрдам ёки рангларнинг китоби олиб кириш яна ҳам мушкулат бўлиши қандай?” деди у.
Қирқ бир ташкилот мақомотдан тўхташ ва халқаро ҳуқуқлар остидаги мажбуриятларга ҳурмат қилишини талаб қилмоқда. Улар тўсиқларни фаластинликларни жадал ёрдамдан маҳрум қилиш ва бирлашган ёрдам саъйларини заифлаштиради деб огоҳлантиришди.
Дунё Саломатлик Ташкилоти ҳам тўхташдан кейин ёрдамни олиб киришда кам тарафдан ислоҳотлар борлигини айтди. Тўхташ жуда катта инсон ҳаёти ва азобларига сабаб бўлган аразларни тугатишга ҳозирланган; ёрдам гуруҳлари ва аҳоли тўлиқ гуманитар киришни сўрамоқда, шунда фуқаролар озиқ-овқат, сув, паноҳ ва тиббий хизмат ола олади.
Аллоҳ Газа халқига ёрдамни насиб анасин ва ёрдам беришни истаганларни тез иш олиб боришга иззат берсин.