Assalomu alaykum - Pokiston sud ushbu shartnomani qo'llab-quvvatlagandan so'ng, Indus Suv Shartnomasiga qaytishni talab qilmoqda
Assalamu alaykum. ISLAMABAD: BMTdagi doimiy vakili, elchi Asim Iftikhor Ahmad, payshanba kuni Pokiston va Hindiston o'rtasida 1960 yilda Jahon banki vositachiligida tuzilgan Indus suvlar shartnomasiga hurmat ko'rsatish va uni tiklash zarurligini ta'kidladi, chunki Hindiston aprel oyida ushbu shartnomani to'xtatishini e'lon qilgan edi.
Shartnoma Indus havzasidagi daryolarni boshqarishni ikki qo'shni o'rtasida taqsimlaydi. Hindiston aprel oyida shartnomani "to'xtatib" qo'yishini ma'lum qilgan edi, bu esa Hindistonda 20 dan ortiq sayyohni o'ldirgan halokatli hujum munosabati bilan qilingan; Nyu-Deli Pokistonga gumon qilgan, Pokiston esa ishtirokini rad etgan.
Avgust oyida Arbitraj sudi Hindistonning G'arbiy daryolarida - Chenab, Jhelum va Indus - yangi gidroelektr stantsiyalarini shartnoma mezonlariga muvofiq qanday ishlashini aniqlovchi hukm chiqardi. Pokiston bu hukm uning pozitsiyasini qo'llab-quvvatlayotganini aytmoqda.
Xavfsizlik kengashidagi qurolli mojarolarning muhitga ta'siri haqida brifingda, elchi Ahmad qarorlar, portlovchi qoldiqlar, ifloslangan suvlar, degradatsiyalashgan tuproq va o'rmonlarning yo'qolishi kabi misollar bilan mojarolardan kelib chiqadigan zararlarni ta'kidladi - bu zararlar boshqaruvni zaiflashtiradi, odamlarni uydan chiqaradi va gumanitar ehtiyojlarni og'irlashtiradi.
“Yana ham katta tashvish - umumiy tabiiy resurslarning qasddan qurolga aylantirilishi. Avvalgi yilda Indus suvlar shartnomasining bir tomonlama to'xtatilishi aniq misol”, dedi u.
U Arbitraj sudining 2025 yilgi qarori shartnomaning davomiy kuchga ega ekanligini va uning nizolarni hal qilish mexanizmlarini tasdiqlaganini ta'kidlab, Pokistonning nizolarni shartnoma huquqiy ramkasida hal qilish zarurligiga e'tibor qaratdi. Pokiston shartnomaga to'liq hurmat ko'rsatilishini va kelishilgan kanallar orqali tez orada qabul qilinishini kutmoqda.
IWTga muvofiq, Pokiston Indus havzasining G'arbiy daryolarida - Indus, Jhelum va Chenab - sug'orish, ichimlik suvi va gidroelektr energiya kabi iste'mol qilinmaydigan maqsadlar uchun foydalanish huquqiga ega, Hindiston esa Sharqiy daryolar - Ravi, Beas va Sutlej - ustidan ko'proq foydalanuvchi bo'lib, oqimni moddiy o'zgartirmaslik majburiyatiga ega. Hindiston G'arbiy daryolarni cheklangan energiya va sug'orish maqsadlarida ishlatishi mumkin, lekin kelishuvga ko'ra katta hajmlarni saqlashi yoki yo'naltirishi mumkin emas.
Ikki qo'shni uzoq vaqt davomida umumiy daryolar bo'yicha gidroelektr loyihalarini bahslashib kelmoqda, Pokiston Hindiston rejalashtirgan to'g'onlar suv oqimlarimizni kamaytirishi mumkinligini aytmoqda.
Arbitraj sudi Hindiston G'arbiy daryolarni Pokistonning cheklanmagan foydalanishi uchun "oqishiga ruxsat berishi" kerakligini va gidroelektr ishlab chiqarish uchun maxsus holatlar shartnomadagi qoidalarga qat'iy rioya qilishi kerakligini ta'kidladi, biron bir tomonlama "eng yaxshi amallar" talqiniga emaski. Uning oqimlar, qopqoqlar, turbinalarni qabul qilish va erkin bo'shliqlar bo'yicha topilmalari Pokistonning shartnoma talablarini o'qishiga mos keladi va Hindistonning suv saqlash imkoniyatlarini cheklaydi.
Tashqi ishlar vazirligi shuningdek, sudning qarorlarining "oxirgi va majburiy" ekanligini va kelajakdagi tribunal va neytral mutaxassislar uchun huquqiy ta'sirga ega ekanligini ta'kidladi.
Elchi Ahmad Pokistonning IWTdagi pozitsiyasini takrorladi - bu shartnoma Indus havzasidagi suvlarni to'g'ri taqsimlashni ta'minladi - bu shartnoma hech qachon bir tomonlama to'xtatilishi yoki o'zgartirilishiga yo'l qo'ymaydi.
“Xindistonning ushbu asosni to'xtatish bo'yicha qonunsiz bir tomonlama qarori shartnomaning harfini va ruhini zaiflashtirib, ekotizimga tahdid soladi, ma'lumot almashishni buzadi va millionlab odamlarning oziq-ovqat va energiya xavfsizligi hamda omon qolishi uchun zarur bo'lgan Indus tizimiga bog'liqligini xavf ostiga qo'yadi”, dedi u.
U bunday harakatlar faqat bir mamlakatga zarar bermasligini, balki xalqaro suv qonuniga ishonchni susaytirishi va boshqa joylarda resurslarga asoslangan majburlash uchun misol yaratishi mumkinligini ogohlantirdi. Bu, dedi u, butun xalqaro jamoatchilikni xavotirga solishi kerak.
Vassalam.