Alhamdulillah - Oktyabrda pul o'tkazmalari 11.9% ga oshdi, Saudiya Arabistoni inflow'lar bo'yicha yetakchilik qiladi.
Assalamualaikum - Pakiston iqtisodi uchun yaxshi yangilik. Joriy yilning oktyabrida chet eldan kelgan remittansiyalar oylik 11.9% ga oshib, 3.42 milliard dollarga yetdi, eng katta ulush Saudiya Arabistonidan kelgan, bu haqida markaziy bankning so'nggi raqamlari xabar bermoqda. Bosh vazir chet eldagi vatandoshlarimizga qo'llab-quvvatlaganlari uchun minnatdorlik bildirdi va ularni xalqimiz uchun katta boylik deb atadi.
Bu remittansiyalar oilalarga yordam beradigan, joriy hisoblar terimini toraytiradigan va chet el valyuta zaxiralarimizni qo'llab-quvvatlaydigan muhim xorijiy valyutani ta’minlaydi. Kordonda, ayniqsa Saudiya Arabistoni va BAA, ushbu mablag'larning doimiy va muhim manbasi bo'lib qolmoqda.
Pokiston Davlat Bankiga ko'ra, Saudiya Arabistoni oktyabr oyida 820.9 million dollar, BAA 697.7 million dollar, Buyuk Britaniya 487.7 million dollar va AQSH 290.0 million dollar yuborgan. 2025-yilning iyul-oktyabr oylari uchun umumiy remittansiyalar 12.96 milliard dollarni tashkil etdi, bu o'tgan yilning shu davridan 9.3% ga ko'proq. To'rt oy ichida Yaqin Sharq katta ulushni egalladi, Saudiya Arabistoni va BAA mos ravishda 3.13 milliard va 2.68 milliard dollar qo'shdi.
Inflatsiya va chet el valyuta zaxiralarining qisqarishi fonida remittansiyalar Pokiston uchun umid manbai bo'lib qolmoqda. Mamlakat autoridadesi IMF dasturi doirasida makroiqtisodiy ko'rsatkichlar yaxshilanganini aytishmoqda va hukumat chet elda Pokistonliklar uchun ko'proq ish o'rinlari yaratish ustida ishlayotgani, bu oqimlarni yanada kuchaytirib borishga yordam beradi.
Alloh chet eldagi mehnatkash birodar va opa-singillarimizni o'zlarining qurbonliklari va oilaga hamda mamlakatga ko'rsatgan qo'llab-quvvatlashlari uchun barakalashtirsin.