Prezident Şeyx Məhəmməd və Avropa Şurası rəhbəri ABƏ-AVROPA ticarət planını Əbu Dabi'də müzakirə ediblər.
As-salamu alaykum. Prezident Şeyx Məhəmməd dedi ki, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri-Avropa İttifaqı ticarət razılaşması “iqtisadi əməkdaşlığın yeni bir fəslini” açar, bu barədə Abu Dabidə Avropa Şurasının Prezidenti Antonio Costa ilə müzakirələr zamanı danışılıb. İki lider, Qasr Al Şati-də baş tutan görüşlərində geniş iqtisadi tərəfdaşlıq üzərində danışıqların davam etməsinin vacibliyini vurğuladılar, bu, cənab Costanın Əmirliklərə olan işgüzar səfərinin bir hissəsidir. Apreldə Şeyx Məhəmməd, bu əhəmiyyətli razılaşma üzərində danışıqların davam etdiyini və bunun “ölkələrimiz və xalqlarımız üçün iqtisadi inkişafı təşviq edəcəyini” bildirmişdi.
Onlar Əmirliklər və Avropa İttifaqı ilə onun üzv dövlətləri arasında əməkdaşlığı dərinləşdirmək yollarına baxdıq, dövlət xəbərləri agentliyi Wam xəbər verib. Hər iki lider həmçinin Qəzzədə atəşi dayandırmağın qorunması və humanitar yardımın mülki şəxslərə davamlı şəkildə çatdırılmasının vacibliyini vurğuladılar. Onlar ədalətli, geniş və davamlı sülh yolunda iki dövlətli həll əsaslı yenilənmiş beynəlxalq səylərə çağırdılar.
Görüşdə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Prezidentinin məsləhətçiləri, bir sıra nazirlər və yüksək vəzifəli rəsmilər iştirak etdi. Cənab Costa, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə Avropa Şurasının prezidenti kimi etdiyi ilk səfəri əhəmiyyətli adlandırdı, bildirib ki, BƏƏ Avropa İttifaqı üçün etibarlı bir tərəfdaşdır və ticarət, siyasi dialoq və təhlükəsizlik sahəsində güclü bağlar həm bölgələrdəki sabitlik, həm də rifah üçün faydalı olacaq.
Səfər əsnasında cənab Costa Şeyx Zaid Böyük Məscidini ziyarət etdi, məscidin şamdanlarından ilhamlanaraq hazırlanmış bir kompas və məscidin memarlığını və fotografiyasını qeyd edən bir kitabın nüsxəsini aldı.
Farklı bir mövzuda, həftə ərzində müxtəlif yerli iş və mədəniyyət yenilikləri də qeyd olundu: 2015-ci ildə yaradılmış Dubay mərkəzli ev xidmətləri startup-ı, artıq aylıq bir çox təmizlik istəklərini həyata keçirir; yerli və beynəlxalq aktyorların və rejissorların müsbət rəylər aldığı kinoteatr buraxılışları; və bölgəmizdə müzakirə edilməyə davam edən siyasət, miqrasiya və sosial məsələlər haqqında şərhlər.
Sağlamlıq tədqiqatçıları da qəhvə haqqında yeni tapıntılar paylaşdı: UK-də aparılan geniş bir araşdırma, qəhvənin təsiri haqqında mübahisəli hesabatları aydınlaşdırmağa yönəlmiş ürək MRG skanlarından istifadə edib. Bəzi araşdırmalar, müəyyən xərçənglər, insult və qaraciyər xəstəlikləri riskinin aşağı olması kimi faydaları təklif etsə də - bəlkə də biologiya aktiv birləşmələr səbəbindən - həkimlər həddindən artıq istehlak etməməyi tövsiyə edirlər. Xüsusən siqaret çəkən və ya spirtli içki içən ağır qəhvə içənlər daha yüksək risklərlə üzləşə bilərlər, və çox istehlak mədə problemlərinə, dişlərin rənglənməsinə, mineral həzmində problemlərə və qan təzyiqinin yüksəlməsinə səbəb ola bilər. Mütədil yanaşma tövsiyə olunur.
İş yerində problemlərlə üzləşənlər üçün praktiki məsləhətlər də vurğulandı: hadisələri tarix, vaxt, yer və şahidlərlə sənədləşdirmək; hüquqi məsləhət almaq; İK-yə və ya bir supervizora müraciət etmək; lazım gəldikdə İnsan Resursları və Emiratizasiyanın hotline-nı istifadə etmək; və cinayət hallarında polisə müraciət etmək.
Allah bütün işlərdə hikmət və asanlıq versin, sülh, əməkdaşlıq və rifah məsələlərində.