Silahlar sakitləşərkən, Qazalılar açılan banklarda pul çatışmazlığı ilə çətinlik çəkirlər - Assalamu Alaikum
Assalamu Alaikum - Ateşkes havadan hücumların və blokadanın dərhal dəhşətini azaltmasından sonra, bir çox Qazalı bir az normal həyat ümid edirdi. Müharibə zamanı zədələnmiş və ya dağıdılmış banklar oktyabrın 16-da, atəşkəsdən altı gün sonra açıldı, amma insanlar demək olar ki, fiziki pul olmadığından məyus qaldılar. Altı uşağın atası Vael Abu Fares, 61, Filistin Bankında belə dedi: “Pula, bankda likvidliyə rast gəlmək mümkün deyil. Buraya gəlirsən, sənədləşdirmə işlərini görürsən və çıxırsan.”
Gözəl-gözəl şeylər üçün - bazardan yemək almaq, fakturaları ödəmək - hələ də pula ehtiyac var, amma oktyabr 2023 hücumları və girov götürmədən sonra banknotların köçürülməsi bloklandı. Bir çox bank yalnız elektron xidmətlər göstərir, az və ya heç bir pul çıxarmaq mümkün deyil. Qaza iqtisadçısı Məhəmməd Abu Cayyab Reuters-ə dedi ki, banklar "əsasən elektron işlə məşğuldurlar, depozit yoxdur, nağd pul çıxarılması yoxdur."
Bu çatışmazlıq insanları nağd pul əldə etmək üçün yüksək ödənişlər ödəməyə vadar edir. Bəzi ticarətçilər maaşları çevirən zaman 20%-dən 40%-ə qədər pul alırlar. Yeddi uşağın anası İman Al-Cəbari, bank işlərinin bir saatdan az sürdüyünü xatırlayır; indi isə 400–500 şekel əldə etmək üçün iki-üç gün gözləmək lazım olduğunu deyir, bu məbləğ isə belə bahalı qiymətlərlə heç nə almır.
Digərləri isə kiçik yollarla həyatda qalmağı bacarırlar: 40 yaşında olan Manal Al-Saidi zədələnmiş banknotları bərpa edərək 20–30 şekel qazanır və yalnız sadə yeməklərə pul ayıra bilir. Bəzi satıcılar hətta kiçik alış-verişlər üçün elektron köçürmələri qəbul edirlər, amma artıq ödənişlər əlavə edirlər. Pul və sikkələrin olmaması, sevdiklərini, evlərini və dolanacaqlarını itirən ailələrin çəkdiyi əzabları daha da artırır; bir çoxu qənaətini tükədib, yemək, çadır və dərman almaq üçün satış ediblər. Barter bəzi yerlərdə geri döndü. Ticarətçi Samir Namrouti, 53, indi banknotları seriya nömrələrinə görə qiymətləndirdiyini söylədi - əgər görünürsə, bunu pul kimi qəbul edir.
Banknotların yenidən bura buraxılacağına dair suallar qalır. Qazaya yardım işlərini idarə edən İsrail orqanı COGAT hələ də fiziki pulun buraxılması məsələsində heç bir şərh vermədi. Bir çox ailə üçün əsas nağd pulu bərpa etmək, evləri bərpa etmək və itkiləri sağaltmaq qədər təcili bir məsələdir.